Ocenenia kávy Zlaté Zrnko

Od roku 2018 získava pražiareň Zlaté Zrnko ocenenia za kávy s jediným pôvodom a kávové zmesi v kategóriách espresso a filter ako aj za kapsule v potravinových a kávových súťažiach v Anglicku a Taliansku. Aktuálne je to spolu 28 medailí.

Ocenené kávy si môžete zakúpiť tu.

Hodnotenie produktov na súťaži Great Taste Award

500 členná odborná porota zložená z gastro kritikov, šéfkuchárov, reštauratérov, potravinárov, jednoducho odborníkov v každej oceňovanej kategórii hodnotí vyše 12000 produktov pomocou ochutnávok naslepo. Každý výrobok je ochutnávaný skupinou odborníkov. Na základe ochutnávky je každému produktu udelené písomné hodnotenie, ktoré je veľmi veľmi užitočné pre výrobcu. V prípade výnikajúceho produktu je pridelený zisk jednej hviezdy, alebo v prípade výnimočných produktov postup do ďalšieho ešte prísnejšieho kola hodnotenia pre možný zisk 2 alebo 3 hviezd.

Viac informácií o súťaži nájdete na https://greattasteawards.co.uk/

Kávy Zlaté Zrnko ocenené v roku 2018

V roku 2018 získali tri kávy z pražiarne Zlaté Zrnko svetovo najuznávanejšie potravinárske ocenenie Great Taste Award. Káva Etiópia získala dve hviezdy, čo ju zaradilo medzi 30 najlepších káv v súťaži, najpredávanejšie kávové zmesi Emília a Rómeo získali jednu hviezdu. 

Kávové zmesi Emília a Rómeo, ktoré sú najobľúbenejšie v reštauráciách, kaviarňach, ale aj v prostredí domácich kávovarov, získali ocenenie jednej hviezdy. Veľmi nás teší fakt, že kávy, ktoré najviac chutia našim zákazníkom, ohodnotili aj odborníci z radov gurmánov. Vyjadrenia profesionálov:

Zlaté Zrnko – Emília – 100% arabika zmes: Príjemná horkosť, ktorá na začiatku prekrýva ovocie a maslovú lahodnosť, ktorými je sprevádzaná. Veľmi príjemný pocit v ústach zakotvený vo vynikajúcej rovnováhe prechádzajúci do sladkého sirupového záveru.

Zlaté Zrnko – Rómeo – 95% arabika a 15% robusta zmes: Zľahka tmavšie praženie. Jemný príjemný náznak ovocia na pozadí, náznaky citrusov. Dominuje vulkanická oriešková príchuť, zrnká sú chuťovo výrazné, ale nie príliš.

Zlaté Zrnko – Etiópia – 100% arabika s pôvodom: Vďaka ovocnému profilu táto gurmánska káva získala dve hviezdy s hodnotením: Bohatá strakatá pena. Výrazný kvetový náznak v chuti, podporený chuťou čučoriedok a sliviek. Vo finále sa objavuje čerstvosť, ktorá prechádza do výraznej acidity. Porotci ju vyhodnotili ako vynikajúcu kávu.

Kávy Zlaté Zrnko ocenené v roku 2019

V roku 2019 sme získali 7 ocenení Great Taste. Ocenenie dvoch hviezd získala naša najobľúbenejšia káva s pôvodom Kuba. Jednu hviezdu získali kávové zmesi Mária a Oliver a kávy s pôvodom BrazíliaKolumbia “Víťazná”Kostarika. Káva Etiópia uspela tento krát v kategórii filtrovanej kávy.

Kávy Zlaté Zrnko ocenené v roku 2020

V roku 2020 sme ocenenia znásobili. Po prvý krát sme sa zúčastnili talianskej potravinovej súťaže International Taste Awards a získali tak hodnotenia od talianskych odborníkov. Získali sme 1 zlatú, 5 strieborných a 7 bronzových medailí. Zlatú medailu získala zmes Mária. Striebornú medailu získala zmes Otello a káva s pôvodom BrazíliaKolumbia “Dôstojná”Indonézia a Kuba. Bronzovú medailu získali zmesi OlíviaOliverRómeoSmrťák a kávy s pôvodom KostarikaGuatemalaIndia. Zlatou medailou ocenená Mária bola v kategórii káva produkt s najvyšším hodnotením, získala preto aj cenu poroty a stala sa víťaznou kávou roka v tejto súťaži.

Viac informácii o súťaži nájdete na https://www.internationaltasteawards.com/en/

Aj v roku 2020 sme získali prestížne ocenenia Great Taste Awards. Ocenené dvomi hviezdami boli kávy Etiópia, Guatemala, Rwanda a ocenenie jednej hviezdy získala Aurélia, káva v kapsuliach pre kávovary Nespresso®.

Kávy Zlaté Zrnko ocenené v roku 2021

V roku 2021 získala zlatú medailu káva Mária, Emília a India v kávovej súťaži International Coffee Tasting v Taliansku a káva Jamajka získala dve hviezdy na Great Taste Awards v Londýne.

Viac informácii o súťaži nájdete na https://www.internationalcoffeetasting.com/

Kávy Zlaté Zrnko ocenené v roku 2021

Na medzinárodnej kávovej súťaži International Coffee Tasting v Taliansku získali zlaté medaily káva Emília a káva India.

Malá pražiareň s odborným zázemím

Oceneniu našich káv sa potešili aj naši dodávatelia, talianska spoločnosť s 75 ročnou tradíciou v ktorej pracujú odborníci na hodnotenie kvality kávy, ktorí majú ocenenia od svetovej asociácie výberovej kávy za celoživotný prínos do kávového sveta. Oni pre nás vyberajú tie najlepšie kávové zrná od farmárov a zabezpečujú laboratórne testy zdravotnej nezávadnosti kávových zŕn.

Kvalitné kávy od Slovenských pražiarov

Napriek tomu, že Slovensko nie je vo svete známe ako popredná kávová krajina, máme rastúci trend lokálnych pražiarní, ktoré sa poctivým výberom kvalitných kávových zŕn a precíznym pražením môžu zaradiť medzi najúspešnejšie pražiarne vo svete. Úspech je najmä vďaka zákazníkom, ktorí sú ochotní za kvalitnú, chutnú a najmä čerstvo praženú kávu zaplatiť viac. Vďaka tomu pražiari môžu nakupovať drahšie, triedené a degustátormi vysoko hodnotené kávové zrná, za ktoré aj farmári dostávajú zaplatenú vyššiu výkupnú cenu.