Ocenenia kávy Zlaté Zrnko

Great Taste 2018

V roku 2018 získali tri kávy z pražiarne Zlaté Zrnko svetovo najuznávanejšie potravinárske ocenenie Great Taste Awards. Káva Etiópia získala dve hviezdy, čo ju zaradilo medzi 30 najlepších káv v súťaži, najpredávanejšie kávové zmesi Emília a Rómeo získali jednu hviezdu. 

Hodnotenie produktov

500 členná odborná porota zložená z gastro kritikov, šéfkuchárov, reštauratérov, potravinárov, jednoducho odborníkov v každej oceňovanej kategórii hodnotí vyše 12000 produktov pomocou ochutnávok naslepo. Každý výrobok je ochutnávaný skupinou odborníkov. Na základe ochutnávky je každému produktu udelené písomné hodnotenie, ktoré je veľmi veľmi užitočné pre výrobcu a v prípade výnikajúceho produktu pridelený zisk jednej hviezdy, alebo v prípade výnimočných produktov postup do ďalšieho ešte prísnejšieho kola hodnotenia pre možný zisk 2 alebo 3 hviezd.

Viac informácii o súťaži nájdete na https://greattasteawards.co.uk/

Ocenené produkty v roku 2018

Kávové zmesi Emília a Rómeo, ktoré sú najobľúbenejšie v reštauráciách, kaviarňach, ale aj v domácich kávovaroch získali ocenenie jednej hviezdy. Veľmi nás teší fakt, že kávy, ktoré najviac chutia našim zákazníkom ohodnotili aj odborníci z radov gurmánov:

Zlaté Zrnko – Emília – 100% arabica zmes: Príjemná horkosť, ktorá na začiatku prekrýva ovocie a maslová lahodnosť, ktorá ju sprevádza. Veľmi príjemný pocit v ústach, ktorý prináša vynikajúcu rovnováhu, prechádzajúci do sladkého sirupového záveru.

Zlaté Zrnko – Rómeo – 95% arabica a 15% robusta zmes: Zľahka tmavšie praženie. Jemný príjemný náznak ovocia na pozadí, náznaky citrusov. Dominuje vulkanická oriešková príchuť, zrnká je chuťovo výrazné, ale nie príliš.

Zlaté Zrnko – Etiópia – 100% arabica s pôvodom, ktorá je vďaka ovocnému profilu gurmánskou kávou získala dve hviezdy s hodnotením: Bohatá strakatá pena. Výrazný kvetový náznak v chuti, podporený chuťou čučoriedok a sliviek. Vo finále sa objavuje čerstvosť, ktorá prechádza do výraznej acidity. Porotci ju vyhodnotili ako vynikajúcu kávu.

Ocenené produkty v roku 2019

V roku 2019 sme získali 7 ocenení Great Taste. Ocenenie dvoch hviezd získala naša najobľúbenejšia káva s pôvodom Kuba a 1 hviezdu získali kávové zmesi Mária a Oliver a kávy s pôvodom BrazíliaKolumbia “Víťazná”Kostarika a Etiópia uspela tento krát v kategórii filtrovanej kávy.

Ocenené produkty v roku 2020

V roku 2020 sme ocenenia znásobili. Po prvý krát sme sa zúčastnili talianskej potravinovej súťaže International Taste Awards a získali tak hodnotenia od talianskych odborníkov. Získali sme 1 zlatú, 5 strieborných a 7 bronzových medailí. Zlatú medailu záskala zmes Maria. Striebornú medailu získala zmes Otello a káva s pôvodom BrazíliaKolumbia “Dôstojná”Indonézia a Kuba. Bronzovú medailu získali zmesi OlíviaOliverRómeoSmrťák a kávy s pôvodom KostarikaGuatemalaIndia. Zlatou medailou ocenená Maria bola v kategórii káva produkt s najvyšším hodnotením, získala preto aj cenu poroty a stala sa víťaznou kávou roka v tejto súťaži.

Viac informácii o súťaži nájdete na https://www.internationaltasteawards.com/en/

Malá pražiareň s odborným zázemím

Oceneniu našich káv sa potešili aj naši dodávatelia, talianska spoločnosť s 75 ročnou tradíciou v ktorej pracujú odborníci na hodnotenie kvality kávy, ktorí majú ocenenia od svetovej asociácie výberovej kávy za celoživotný prínos do kávového sveta. Oni pre nás vyberajú tie najlepšie kávové zrná od farmárov a zabezpečujú laboratórne testy zdravotnej nezávadnosti kávových zŕn.

Kvalitné kávy od Slovenských pražiarov

Napriek tomu, že Slovensko nieje vo svete známe ako popredná kávová krajina máme rastúci trend lokálnych pražiarní, ktoré poctivým výberom kvalitných kávových zŕn a precíznym pražením sa môžu zaradiť medzi najúspešnejšie pražiarne vo svete. Úspech je najmä vďaka zákazníkom, ktorí sú ochotní za kvalitnú, chutnú a najmä čerstvo praženú kávu zaplatiť viac. Vďaka tomu pražiari môžu nakupovať drahšie, triedené a degustátormi vysoko hodnotené kávové zrná, za ktoré aj farmári dostávajú zaplatenú vyššiu výkupnú cenu.