Kávové plantáže

Miesta, kde sa rodí káva

Kávové plantáže sa rozprestierajú v krajinách so subtropickým podnebím. Kávový krík (kávovník) je exotická rastlina, ktorej sa darí najmä v blízkosti rovníka – vo vyšších nadmorských výškach rastie arabika a v tých nižších robusta. Kávové zrnká pochádzajú z čerešní týchto rastlín a ich pestovanie, zber a spracovanie veľmi ovplyvňuje chuť vašej kávy. Zlaté Zrnko spolupracuje s jedným z najlepších svetových dodávateľov surových kávových zŕn na svete. Vďaka týmto odborníkom vieme, ako má správne vyzerať a chutiť naozaj kvalitná káva. No napriek tomu si myslíme, že vidieť naživo skutočné kávové plantáže a život na nich, by mal určite každý kávičkár. My sme sa na začiatok vydali do Tanzánie a na Kostariku, aby sme vám ukázali, ako to na kávových plantážach môže vyzerať.

Kávové plantáže v Tanzánii

Najprv sme navštívili Tanzániu. Nakoľko sa kávovníku darí najmä vo vyšších nadmorských výškach, naše kroky viedli hneď ku najvyššej hore Kilimandžáro. Na jej úpätí, hlbšie v dažďovom pralese, môžete nájsť mnoho roztrúsených políčok, kde rastú kávovníky v podstate divoko a káva pripravená z týchto kávových zŕn chutí veľmi zaujímavo. Pestovanie kávy predstavuje pre miestnych farmárov veľkú príležitosť zarobiť pre svoje rodiny viac peňazí, než by zarobili pestovaním zeleniny. No nakoľko sa jedná o malé políčka, tak im s predajom ich úrody zvykne pomáhať aj tanzánska vláda. Navštíviť tieto políčka bol určite zážitok.

Viac o téme sa dozviete z našej reportáže v rozhovore s Danielom, miestnym farmárom a obchodníkom s kávou.

Rozhovor s Danielom o pestovaní kávy na úpätí Kilimandžára
Pôvodný tanzánsky spôsob spracovania a praženia kávy
Ako sa pestuje kávovník na plantáži v oblasti mesta Arusha
Kávové plantáže s ubytovaním v Arushi

Nižšie, v oblasti mesta Arusha, môžete nájsť aj väčšie a rozsiahlejšie plantáže kávy, na ktorých majú majitelia zavedené aj závlahy, a tak ich zvyšujúce sa sucho trápi o niečo menej. Navštívili sme plantáž, kde je dokonca možnosť ubytovať sa priamo v hoteli obklopenom kávovníkmi a obrovskými stromami, ktoré im robia prirodzený tieň. Areál má vlastný personál aj pražiareň na ukážku turistom. Na väčších plantážach je zabezpečená precízna starostlivosť o kávovníky, ich kvalitný zber ako aj spracovanie kávových čerešní. Predaj úrody z plantáže je oveľa jednoduchší, než pre farmárov s malými políčkami na divoko rastúcich kávovníkov na úpätí Kilimandžára.

Kávové plantáže na Kostarike

Druhou krajinou, ktorú sme navštívili je Kostarika, aby sme vám ukázali rôzne najmodernejšie techniky spracovania kávy. Hneď na začiatku cítiť, že Kostarika je úplne iná krajina. Je to už dlhé roky obľúbená destinácia bohatších Američanov, ktorých proste uchvátila tamojšia príroda a živia ju turizmom. Je zaujímavá vďaka pralesom, vodopádom, termálnym prameňom a mnohým ďalším. Preto je Kostarika doteraz najdrahšou krajinou s najvyššou životnou úrovňou v Strednej Amerike. Tak ako rýchlo obyvatelia Kostariky pochopili, že cestovný ruch je veľmi výnosný, tak rýchlo pochopili aj výnosnosť produkcie kvalitných kávových zŕn. Preto je káva z Kostariky často veľmi dobre spracovaná.

Spracovanie kávových čerešní je vlastne proces, ktorým zbavujeme zrnko od šupky a dužiny tak, aby si zachovalo požadované chuťové a kvalitatívne vlastnosti. Z krajín pôvodu sa prepravujú kávové zrnká už zbavené dužiny a šupky, vysušené a zabalené tak, aby počas prepravy nestratili zdravotnú bezchybnosť a senzorické vlastnosti. Na Kostarike sme sa pozreli na suché, mokré, polo mokré, a polo mokré spracovanie s anaeróbnou fermentáciou.

Viac o spracovaní si môžete pozrieť v našom článku: Spracovanie kávy/rady a návody

Suchý (naturálny) proces
Mokrý proces
Polo mokrý (medový) proces
Polo mokrý proces s anaeróbnou fermentáciou

Erb Kostariky odkazuje na zrnká kávy.

Zlaté guľôčky v erbe tejto krajiny symbolizujú kávové zrnká a odkazujú na obdobie, kedy sa Kostarika začala venovať pestovaniu, spracovaniu a príprave kvalitnej kávy. Prezradila nám sprievodkyňa na rodinnej spracovateľskej stanici La Montana v Tarrazu.

V minulosti sa káva predávala najmä podľa pôvodu. Zaujímavá bola napríklad aj monzunová káva z Indie, pretože zozbierané kávové zrnká sa prevážali na lodiach, kde zúrilo zlé počasie a jutové vrecia plné kávových zŕn boli často zaplavované slanou morskou vodou, a to sa prejavovalo aj na chuti kávy. Najuniverzálnejšiu chuť a najväčšiu produkciu zabezpečovala vždy hlavne Brazília, oproti tomu, napríklad africké kávy ponúkajú veľmi zaujímavú a špecifickú chuť. Neskôr prišiel jeden talianský milovník kávy Luigy Lavazza na to, že ak zmieša viaceré druhy rôznych káv s pôvodom, vytvorí vlastne nový unikátny druh kávy. Jeho zmes sa neskôr stala populárna po celom svete.

Či už pijete kávy podľa pôvodu, alebo dávate prednosť kávovým zmesiam vedzte, že na svete existujú rôzne druhy kávovníkov, rôzne druhy spracovania kávy, a rôzne príbehy farmárov naprieč všetkými kávovými plantážami.