Kofeín

 

Kofeín v káve je známy života budič. Po tom čo začne účinkovať, pociťujete príval energie, zbystrí sa vám pozornosť a únava sa vytratí. Ak vám však káva veľmi zachutí a vypijete viac kofeínu než vaše telo zvládne bez problémov spracovať, pozornosť sa vytratí a nastúpi nervozita, búšenie srdca, bolesť hlavy a neskôr aj extrémna únava, pretože telo býva po vysokých dávkach kofeínu vyčerpané. Pravidelným pitím vysokého obsahu kofeínu si navyše môžete privodiť aj nespavosť a celkový neklud počas noci. 

Čo teda robiť aby ste si mohli dopriať viac kávy počas dňa a nenechali sa kofeínom vyviesť z rovnováhy?

Obsah kofeínu v káve  sa môže líšiť podľa toho, akú horúcu vodu použijeme, ako dlho kávu lúhujeme alebo extrahujeme a aký objem nakoniec vypijeme. Nikto však doteraz nemal jasnú predstavu aké veľké sú kofeínové rozdiely medzi klasickými nápojmi, ktoré si dennodenne doma pripravujeme. Práve preto sme navštívili pána profesora Róberta Góru z Univerzity Komenského v jeho laboratóriu, kde sme pripravili vzorky rôznych spôsobov prípravy kávy a pán profesor stanovil obsah kofeínu v jednotlivých vzorkách, ktoré môžete vidieť na obrázku.

Rôzne spôsoby prípravy kávy- meranie kofeínu v káve Zlaté Zrnko Brazília.

Ako môžeme vidieť, najmenej kofeínu má práve espresso, alebo moka. Naopak najviac kofeínu obsahuje káva, ktorá sa lúhuje dlho (zalievaná káva). Niekedy však môžeme cítiť väčšie nakopnutie, keď vypijeme práve espresso, aj keď má menej kofeínu. Pretože šálku s obsahom len 30 ml vypijeme naraz. Zato zalievanú kávu pijeme dlhšie, preto sa kofeín do tela dostáva postupne a aj napriek tomu, že sme do tela dostali viac kofeínu, necítime nakopnutie.

Množstvo kofeínu v káve sa dá ovplyvniť ešte správnym výberom zrnkovej kávy. Nie všetky totiž majú rovnaký obsah kofeínu. Čím vyššie kávovník rastie, tým menej kofeínu produkuje. Povedzme že ste si ako prípravu kávy naozaj obľúbili espresso, ale chcete si byť istí, že bude obsahovať čo najmenej kofeínu. Alebo naopak, vysoký obsah kofeínu vám vyhovuje a nechcete kvôli tomu piť jednu kávu za druhou. Práve preto si  pražiareň kávy Zlaté Zrnko odmerala aj množstvo kofeínu vo všetkých svojich zrnkových kávach. Podľa nasledujúceho obrázku si môžete vybrať kávu, ktorá má buď málo, stredne, alebo veľa kofeínu.

Meranie množstva kofeínu vo všetkých kávach Zlaté Zrnko – príprava:espresso.