Káva

kava - kavovnikove ceresne
Kávovníkové čerešne

Káva je nápoj pripravený z pražených kávových zŕn. Kávové zrná sa získavajú z čerešní kávovníka, ktorý rastie v tropických a subtropických horských oblastiach. Pochádza z Etiópie a do Európy sa dostala v 17. storočí. Prvá kaviareň bola otvorená v Benátkach v roku 1645.

Káva má povzbudivé účinky na ľudský organizmus. Najznámejšie druhy sú arabica (Coffea Arabica) a robusta (Coffea Canephora). Arabica je geneticky bohatšia, má 44 chromozómov, robusta má len 22 chromozómov. To znamená, že arabica môže mať pestrejšie spektrum chutí (až 1500), robusta je chuťovo chudobnejšia (400 chutí, podobne ako víno) a neobsahuje aciditu – ovocné chute. Arabica rastie vo vyšších pohoriach (800-2200 m.n.m.), robusta rastie v nižších pohoriach (0-900 m.n.m.). Robusta je odolnejšia voči škodcom. Arabica vďaka rastu vo vyšších nadmorských výškach obsahuje menší podiel kofeínu (0,8-1,5%), robusta obsahuje viac kofeínu (1,7-3,5%). Kofeínom sa rastlina bráni voči škodcom, preto káva rastúca okolo 1700-2200 m.n.m. obsahuje najmenej kofeínu.

Káva Zlaté Zrnko

Našu túžbu sprístupniť ľuďom kávu najvyššej kvality sme uskutočnili založením pražiarne kávy Zlaté Zrnko, kde pražíme kávy s jediným pôvodom a kávové zmesi. Kávy s pôvodom sú od farmárov, ktorým sa podarilo vypestovať a vytriediť kávu výnimočnej kvality a dostali za ňu zaplatené aj viac, ako sa platí vo fairtrade. Tieto kávy majú každý rok iné výnimočné chute, podobne ako ovocie a sú vhodné na obohatenie pestrého chuťového spektra káv. Kávové zmesi sú miešané z 6 až 9 káv s pôvodom na základe chuťových preferencií ľudí, majú stabilnú chuť a sú vhodné na každodenné pitie.

Káva z našej pražiarne je balená ako zrnková aj mletá. Radi vám kávu balenú v sáčkoch zomelieme na požadovaný stupeň mletia, alebo si môžete zakúpiť kávu mletú v plechovke. Vybrať si môžete zo širokej ponuky podľa vášho spôsobu prípravy a chuťového profilu. Kávy sú zaradené do kategórií, ktoré nájdete vedľa zoznamu produktov.

Zobrazených 1–15 z 72 výsledkov

Zobrazených 1–15 z 72 výsledkov