Kávový slovník

Ak nepoznáte nejaký z kávových pojmov, navštívte náš kávový slovník. Ak ste nejaký pojem v kávovom slovníku nenašli, napíšte nám a my ho doplníme.

Acidita 

Acidita: Je to kyslastá chuťová vlastnosť odrody Arabika spôsobená kyselinami, ktoré sa v odrode nachádzajú a obohacuje chuťové spektrum kávy. Musí byť prirodzená, nie trpkastá. Acidita je charakteristická pre africké kávy a niektoré stredoamerické kávy. 

Alternatíva

Alternatíva: Alternatívna príprava kávy voči Espresso príprave. Najčastejšie sa jedná o filtrovanú kávu, prípravu pomocou moka kávovaru, aeropress, frenchpress, zalievaná káva, turecká pripravená pomocou džezvy.

Arabika

Arabika: Druh kávovníka Coffea arabica, jeho plody sú kávové čerešne a jej kôstky sú kávové zrná. V porovnaní s Robustou má o 22 chromozómov viac a má širšie chuťové spektrum vďaka acidite. Obsahuje menej kofeínu, pričom je náročnejšia na pestovanie.

Barista

Barista: Znalec kávy, ktorý kávu nielen pripravuje, ale pozná cestu kávy a vie odovzdať vedomosti zákazníkovi. Udržuje čistotu kávovaru a zodpovedá za kvalitnú prípravu a výber kávy.

Blend alebo Zmes

Blend: Zmes kávy, kombinujúca rôzne odrody a druhy káv tak, aby mala svoju rovnakú charakteristickú chuť. Mieša sa zvyčajne z 5 a viac druhov, v každom období roka z rôzne dostupných zdrojových káv.

Cascara

Cascara: Šupka z kávovej čerešne. Používa sa na prípravu nápoja podobného čaju, môže však obsahovať zostatky postrekových látok.

Crack

Crack:  Surové zrná pri pražení vplyvom rozpínajúcej sa celulózy praskajú. Prvé prasknutie je pri veľmi svetlo praženej káve. Druhé prasknutie je pri tmavo praženej káve, následkom čoho kávové zrno vypustí oleje.

Crema

Crema: Hustá pena na povrchu Espresso nápoja tvorená vodou, olejmi, CO2 a karamelom. Podľa sfarbenia a hustoty môžeme zhodnotiť kvalitu extrakcie a čerstvosť kávy od praženia.

Cup of Excellance

Cup of Excellance: Oficiálna súťaž, do ktorej spracovatelia prihlasujú výberové kávy. Porota certifikovaných degustátorov ich hodnotí a pripisuje bodové ohodnotenie.

Cupping

Cupping: Degustácia vzoriek káv zo šálok pomocou hlasitého srkania. Kávy sa zomelú nahrubo a zalejú sa 93°C horúcou vodou. 

Dochuť

Dochuť: Chuťový vnem, ktorý pretrváva v ústach po vypití kávového nápoja. Musí byť príjemná, pri dobrej káve dlhotrvajúca a nesmie mať trpkasté prívlastky, ktoré sú bežné pri menej kvalitnej káve.

Espresso

Espresso: Príprava kávového nápoja zo 7 a viac gramov namletej kávy pod tlakom 9 Barov horúcou vodou pri teplote okolo 94°C, kedy vytečie 20-30ml nápoja za 20-30 sekúnd.

Extrakcia 

Extrakcia: Proces, pri ktorom sa do vody uvoľňujú rozpustné chuťové zložky z upraženého a namletého kávovinového zrna. 

Kávovníková čerešňa

Kávovníková čerešňa: Plod kávovníka, ktorý obsahuje dve alebo jedno kávovníkové zrno. Usušená dužina čerešne sa nazýva Cascara. Nezrelá čerešňa má zelenú farbu. Zrelá čerešňa je podľa odrody červená, žltá, oranžová alebo ružová.

Kofeín

Kofeín: Alkaloid nachádzajúci sa prirodzene v kávoníkovej čerešni a teda aj v kávovníkovom zrne. Pôsobí stimulujúco na ľudský organizmus, zvyšuje tep srdca, tlak a zrýchľuje metabolizmus. Vo vyšších dávkach má však nežiadúce účinky na ľudské telo. Z dôvodu ľahkého uvoľňovania do materského mlieka sa neodporúča konzumovať počas dojčenia viac ako 200 mg kofeínu, čo sú približne dve šálky kávy.

Latte art

Latte art: Metóda kreslenia mliečnou mikropenou do kávového nápoja cappuccino. Je spestrením zážitku z mliečneho kávového nápoja.

Metóda honey

Metóda honey: Metóda spracovania zozberaných kávovníkových čerešní pre získanie zeleného zrna pomocou zasušenia šupiek s časťou dužiny.

Metóda suchá

Metóda suchá: Metóda spracovania zozberaných kávovníkových čerešní pre získanie zeleného zrna pomocou zasušenia celých čerešní.

Metóda mokrá

Metóda mokrá: Metóda spracovania zozberaných kávovníkových čerešní pre získanie zeleného zrna praním vo vode.

Mikrolot

Mikrolot: Malá precízne ručne zberaná časť produkcie kávovníkových čerešní za účelom vyzdvihnutia chuťovej charakteristiky v špecifickej časti kávovnikovej plantáže, konkrétnej odrody, alebo metódou spracovania.

Mikropena

Mikropena: Veľmi jemná a hustá pena pripravená našľahaním mlieka na parnej tryske kávovaru, bez viditeľných bubliniek, z ktorej sa pripravujú mliečne kávové nápoje.

Moka

Moka: Konvička na prípravu kávy založená na princípe prípravy espressa s použitím vysokého tlaku vodnej pary. 

Odroda

Odroda: Detailnejšie botanické rozlíšenie ako druh. Odrody vznikajú buď prirodzenou mutáciou, krížením alebo šľachtením.

Oleje

Oleje: Upražené kávovníkové zrno obsahuje širokú škálu olejov. Zo zrna sa uvoľňujú po druhom pukaní – druhom cracku.

Robusta

Robusta: Druh kávovníka Coffea canephora. Jeho plody sú kávové čerešne a jeho kôstky sú kávové zrná. V porovnaní s Arabikou má o 22 chromozómov menej. Neobsahuje aciditu, obsahuje viac kofeínu, je nenáročný na pestovanie a pestuje sa v nižších nadmorských výškach.

Telo

Telo: Intenzita chutí kávového nápoja, nejedná sa o hustotu alebo koncentráciu nápoja.

SCAA, SCAE

SCAA, SCAE: Asociácia výberovej kávy v Amerike a Európe. Zvyšujú povedomie o výberovej káve, poriadajú súťaže a festivaly. V jednotlivých krajinách majú koordinátorov. Súťaže vrcholia majstrovstvami sveta baristov.

SHG, SHB

SHG, SHB: Skratka pre tvrdosť (a kvalitu) zrna. Jedná sa o kávy pestované vo výškach nad 1300 m.n.m. 

Slepé sitko

Slepé sitko: Filter bez dierok vkladaný do páky espresso stroja za účelom prečistenia vnútorných častí hlavy stroja.

Tamper

Tamper: Kovový (alebo plastový) nástroj podobný okrúhlej pečiatke používaný na utlačenie namletej kávy v páke espresso kávovaru.

Zelená káva

Zelená káva: Vo forme zeleného zrna sa preváža spracovaná surová káva od producenta do pražiarne. Je tvrdá a zároveň elastická, ťažko sa dá rozkúsať. Má strohú chuť a aby bola nezávadná, je potrebné ju tepelne spracovať, najlepšie pražením.