- Základné nápoje z espressa
- Základné nápoje z espressa s pridaním mlieka
Espresso
Espresso je spôsob prípravy kávy, keď za 30 s pretečie
30 ml vody cez
7,5 – 9 gramov zomletej kávy, pod tlakom 9 barov. Viac o správnej príprave espressa ako základného nápoja pripravovaného v espresso kávovare sa dočítate tu: Espresso.
Ristretto
Ristretto na rozdiel od espressa nenechávame pretiecť 30 sekúnd, ale iba 22 sekúnd. Do šálky nám najprv prúdi výrazná chuť a v momente, keď sa začne extrahovať aj vyššie množstvo kofeínu, sa extrakcia zastaví. Ristretto má preto menší objem, menej kofeínu, ale výraznú a dlhotrvajúcu chuť aj po vypití.
Dvojité Espresso
Dvojité espresso sa pripravuje z dvojitej porcie kávy a dvojitej porcie vody do jednej šálky. Dvojité espresso je možné pripraviť vďaka páke s dvoma výpustmi alebo vďaka domácemu kávovaru, ktorý má dva vývody. V kaviarňach ho vieme nájsť aj pod slovom „doppio“. Doppio pijú ľudia vtedy, keď potrebujú dvojitú dávku kofeínu.
Espresso lungo
Alebo predĺžené espresso, obľúbený nápoj najmä v strednej Európe. Pripravuje sa tak, že sa do espressa pridá 30 ml horúcej vody, čím sa jeho chuť zjemní a objem sa zväčší. Espresso lungo u nás nahradilo takzvané „veľké presso“, ktoré sa pripravovalo tak, že sa hrúbka mletia zvýšila a za 15 sekúnd sa do šálky dostalo 60 ml kávy. Voda v takomto prípade však kávové zrnko iba prepláchla, káva bola trpká, preto sa často zjemňovala mliekom a cukrom. Takýto spôsob prípravy kávy v kvalitných kaviarniach s kvalitnou kávou dnes už nenájdeme.
Espresso macchiato
Macchiato je taliansky výraz a znamená „fľak“ alebo „zafarbený“ . Ide o espresso zjemnené trochou mliečnej peny. Espresso macchiato milujú Taliani a Španieli. Španieli si do espressa pridávajú okrem mliečnej peny aj trocha zohriateho mlieka. Takúto kávu volajú „café cortado“. U nás takúto kávu často voláme espresso macchiato, ale pripravujeme ju na španielsky spôsob, čiže do espressa
(30 ml) pridáme ešte cca 30 ml speneného mlieka.
Cappuccino
Cappuccino poznáme na Slovensku pod slovom „kapučíno“ a je to jeden z najobľúbenejších nápojov z espressa. Do espressa (30 ml) pridáme 120 –
140 ml speneného mlieka alebo rastlinnej náhrady. Ak sa spení mlieko bez bublín s riedkou konzistenciou, je možné mliekom do espressa kresliť rôzne vzory. Takéto umenie sa nazýva „latte art“.
Lungo s mliekom
Mnohým ľuďom príde cappuccino veľmi sýte a husté, no objem im vyhovuje. V takom prípade si radi objednajú espresso lungo s mliekom. Tento kávový nápoj je obľúbený najmä v strednej Európe. Pripravuje sa tak, že sa do espressa
(30 ml) naleje ešte 30 ml horúcej vody a do 30 ml speneného mlieka. Do žiadnej kávy by sme nikdy nemali pridávať studené mlieko, pretože sa potom môže stať, že nápoj bude mať kyslastú chuť.
Flat white
Flat white si zase našiel obľubu najmä v Austrálii, kde sa ľuďom žiadalo piť silnejšiu kávu, menej mliekovú, no nezriedenú s vodou. Flat white sa preto pripravuje z dvojitého espressa (60 ml) a speneného mlieka od 40 do 60 ml.
Foto: Kávičkari.sk
Základné nápoje z espressa ↗
Espresso je jedinečný nápoj, ktorý viete pripraviť iba pomocou espresso kávovaru, ktorý na rozdiel od filtrovaných káv a moky vyvíja pri extrakcii kávy oveľa vyšší tlak. Nie vždy má však človek chuť na malú intenzívnu kávu s dlho trvajúcou dochuťou. Postupne, ako sa šírilo espresso z Talianska do celého sveta, vznikali aj rôzne nápoje z espressa s pridaním horúcej vody alebo mlieka.
„Zrnká múdrosti“ ↗
Zmenou spôsobu extrakcie alebo lúhovania kávy či akoukoľvek kombináciou kávy s mliekom a inými aditívami sa mení nielen chuť a intenzita, ale aj množstvo kofeínu v káve a tiež rýchlosť jeho vstrebávania do organizmu.
Nie vždy platí, že čím výraznejšia chuť kávy, tým menej obsahu kofeínu.
Nenašli ste odpoveď na Vašu otázku ?
Zaujíma Vás niektorá téma zo sveta kávy viac ?
Chceli by ste sa poradiť ?