Uverejnené

Výber kávy

vyber kavy

Čo by malo zákazníka zaujímať pri výbere kávy?

Výber kávy podľa spôsobu prípravy espresso/filter/moka. Bohužiaľ neexistuje univerzálna káva, ktorá je najlepšia na všetky spôsoby prípravy, rovnako chutí pri rôznej hrúbke mletia a navyše je úplne jedno ako ju pražíme. Ak si kávu iba filtrujeme, je vhodné vybrať kávy, ktoré sú svetlejšie pražené a menej horké. Káva na filter sa melie hrubšie. Ak kávu zalievame a nechceme aby nám v šálke plávali zrnká, treba si kávu zomlieť jemnejšie. Pri príprave kávy v Moke je vyvinutý mierny tlak pri príprave. Preto neuškodí siahnuť aj po strednom pražení. Káva sa melie stredne hrubo. Pri príprave espressa je vyvinutý tlak 9 Barov, preto je vhodné ak je káva pražená stredne a pomletá tak, aby pretekala plynulo do šálky, nie však príliš rýchlo.

Výber kávy podľa chuťového profilu. V kvalitnej a dobre upraženej káve je bežne cítiť stopy čokolády, tabaku, orechov, karamelu, alebo rôzneho ovocia. Taktiež má niekto rád keď je káva jemná a niekto zase keď je silná. vtedy vravíme o intenzite chuti.

Výber kávy podľa obsahu kofeínu. Sila chuti nie vždy súvisí aj s množstvom kofeínu. Zrnká arabiky majú menej kofeínu ako zrnká robusty. Potom sú tu ešte tzv. Altury. Altura je arabika, ktorá rastie v tých najvyšších miestach a obsahuje aj najmenej kofeínu. Menej má už iba odkofeínovaná káva.

Výber kávy podľa kvality a ceny. Kvalita kávy sa odvíja od toho, ako dobre/zle je káva vytriedená od nezrelých a poškodených zŕn. Cena kvalitnej kávy sa u nás bežne pohybuje okolo 20tich eur za 1kg. Cenu kávy ale určuje aj jej exkluzivita. Ak sa farmárovi na menšom poličku podarí vypestovať výnimočnú kávu, dobre ju spracovať a vytriediť a má jej len obmedzené množstvo ( Microlot). Cena kávy môže stúpnuť od cca 30 eur za 1kg. Rôzne druhy arabiky sa tiež môžu medzi sebou miešať, čím sa dosiahne stála chuť, dostupná počas celého roka. Zmesi mávajú stabilnú chuť aj cenu.