Uverejnené

Írska káva – recept

Írska káva

Írska káva vznikla z potreby zahriatia a upokojenia v jednom nápoji. Jedná sa totiž o filtrovanú kávu s cukrom, do ktorej sa pridá whiskey a šľahačka na zjemnenie. Ide o teplý koktail z kávy. Pravá Írska káva sa nepripravuje z espressa, ako si mnohí myslia, ale z filtrovanej kávy. Ak sa však nedá inak, je možné použiť aj espresso zaliate horúcou vodou.

Írska káva – Postup prípravy

Kávu si pripravíme v Moke, French press nádobe, alebo pomocou lievika Hario V60. Do Skleneného pohára nasypeme lyžičku cukru, nalejeme 200 mililitrov filtrovanej kávy, 40 mililitrov írskej whiskey a cca 60 mililitrov našľahanej 30%tnej smotany na šľahanie.

História Írskej kávy

Írska káva vznikla v Írsku po prvej svetovej vojne. Mesto Foynes sa stalo kľúčovým bodom pre krajinu, v ktorom fungovalo medzinárodné letisko. Na tomto mieste sa stretávali bohatí američania aj európania a práve preto vznikali na tomto mieste podniky na vysokej úrovni. V roku 1943 z tohto miesta vzlietalo lietadlo s americkými pasažiermi, no kvôli búrke bolo nútené sa sa opäť vrátiť. Cestujúci boli unavení, smutní a premrznutí. Vtedy im barman naservíroval zázračný kávový nápoj, ktorý im mal zlepšiť náladu a zahriať ich.

Keď sa podnik musel v roku 1945 zatvoriť, Sheridan (šéfkuchár, ktorý pravdepodobne vymyslel recept) išiel pracovať do letiska Rineanna, dnes medzinárodné letisko Shannon, druhé v Írsku po Dubline. Vzal si so sebou recept na kávu, a tak pokračoval v rozširovaní svojej slávy po celom Írsku. Írska káva sa čoskoro stala druhom uvítacieho nápoja v krajine.

Postup prípravy Írskej kávy