Uverejnené

Kofeín a jeho účinky

Kofeín a jeho účinky
Kofeín a jeho účinky
 • Ako funguje kofeín v ľudskom tele
  • Viete, že kofeín pomáha pri prevencii proti Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe?

 • Ako ovplyvniť množstvo kofeínu v káve
  • Viete, že ak chcete obmedziť kofeín, môžete kupovať kávové zrnká z vyšších nadmorských výšok?
 • Načo si dať pozor
  • Kofeín v tele pôsobí inak v prípade energetických nápojov a kofeínových tabliet.
  • Nikdy by sme nemali piť kávu na prázdny žalúdok.
  • Ak je káva chuťovo intenzívna, nemusí to znamenať, že obsahuje veľa kofeínu.

Ako funguje kofeín v ľudskom tele

Viete, že kofeín pomáha pri prevencii proti Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe?

Gén CYP1A2 má v sebe každý z nás v rýchlej alebo pomalej verzii. Ľudia s rýchlou verziou odbúravajú kofeín rýchlejšie, preto nemusia mať ani s pitím viacerých káv počas dňa žiadne starosti. Ľudia s pomalou verziou si musia kofeínovú dávku počas dňa strážiť.

V ľudskom tele kofeín funguje tak, že sa usadí na receptoroch adenozýnu (adenozýn dáva signál na odpočinok). Adenozýn nemá ako predať signál mozgu že si treba odpočinúť. Preto je popri pití kávy dobré myslieť aj na pravidelný odpočinok a nerušený spánok.

Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu a krátkodobo zvyšuje pozornosť, sústredenie, kreativitu a krátkodobú pamäť. Neplatí, že čím viac kofeínu vypijete, tým bystrejší budete. Okrem nervovej sústavy totiž kofeín stimuluje aj obehovú sústavu. Ak vám začne príliš rýchlo biť srdce, pozornosť a sústredenosť sa vytratí.

Choroby, ktorým sa môžete vyhnúť aj vďaka pravidelnému pitiu kávy sú: rakovina hrubého čreva, rakovina prostaty, Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Ako ovplyvniť množstvo kofeínu v káve

Viete, že ak chcete obmedziť kofeín, môžete kupovať kávové zrnká z vyšších nadmorských výšok?

Kofeín je látka, ktorú rastlina kávovníka produkuje, aby sa bránila proti škodcom. Množstvo kofeínu v káve závisí od toho, ako vysoko kávovník rastie. V nižších nadmorských výškach rastúce kávovníky (robusta) majú kofeínu viac.

Vo vyšších nadmorských výškach rastúce kávovníky (arabica) mjú menej kofeínu. Čím vyššie kávovník rastie, tým menej sa potrebuje brániť. Preto kávové zrnká z najvyšších nadmorských výšok obsahujú vo svojich zrnách najmenej kofeínu.

Lúhovanie/extrakcia je proces, počas ktorého získavame kofeín zo zrnka pomocou vody. Čím dlhšie kávu lúhujeme/extrahujeme, tým viac kofeínu bude káva v šálke obsahovať.

kofein

Načo si dať pozor.

Viete, že intenzita chuti kávy nemusí súvisieť s obsahom kofeínu v šálke?

 1. Kofeín v tele pôsobí inak v prípade energetických nápojov a kofeínových tabliet. Nie sú známe závažne následky predávkovania kofeínom iba pitím upraženej kávy. Ak pridáte aj energetické nápoje, alebo kofeínové tablety, sú známe aj prípady predávkovania.
 2. Nikdy by sme nemali piť kávu na prázdny žalúdok, alebo hneď po jedle. Káva podporuje vylučovanie tráviacich štiav a nie je pre žalúdok dobré ak trávi naprázdno.
 3. Ak sa každé ráno zobúdzate unavení, (napriek tomu že spíte pravidelne 8 hodín), mali by ste zvážiť konzumáciu kofeínu najmä pred spaním. Nie je totiž dôležitá iba dĺžka, ale aj kvalita spánku. Ľudia, ktorí tvrdia, že bez kávy nevedia fungovať, nemávajú problémy s kofeínom, ale s kvalitným spánkom.
 4. Ak je káva chuťovo intenzívna, nemusí to znamenať, že obsahuje veľa kofeínu, a ak je káva chuťovo slabšia, nemusí to znamenať že obsahuje kofeínu menej. Ristretto má napríklad intenzívnejšiu chuť než espresso. Espresso sa ale dlhšie extrahuje, preto má aj viac kofeínu.

Sledujte videá Zlatého Zrnka

Nenašli ste odpoveď na Vašu otázku ?


Zaujíma Vás niektorá téma zo sveta kávy viac ?
Chceli by ste sa poradiť ?