- Mletie kávy na espresso
- Viete, že pri príprave espressa sa hrúbka mletia nastavuje podľa času extrakcie a aj podľa farby peny v prípade domáceho kávovaru?
- Mletie kávy na zalievanie, moku, filter
- Viete, že hrúbka mletia závisí aj od spôsobu prípravy kávy?
- Čerstvosť mletia kávy
- Viete, že skladovanie kávy v chladničke/mrazničke má zmysel, iba ak chcete kávu piť o niekoľko mesiacov neskôr?
Mletie kávy na espresso
Viete, že pri príprave espressa sa hrúbka mletia nastavuje podľa času extrakcie a aj podľa farby peny v prípade domáceho kávovaru?
Profesionálny kávovar by mal totiž pripraviť espresso (30 ml) za presne 30 sekúnd, no domáci kávovar často pripravuje kávu zrýchlene. Preto sa vieme orientovať aj podľa farby peny.
Ako nastaviť hrúbku mletia?
Na každom mlynčeku je stupnica mletia. Ak káva tečie príliš rýchlo a má svetlú farbu, je potrebné nastaviť jemnejšie mletie tak, že otočíme kolieskom smerom k nižšiemu číslu alebo menšej bodke. Ak káva tečie príliš pomaly alebo iba kvapká a farba je tmavá až čierna, je potrebné nastaviť hrubšie mletie tak, že otočíme kolieskom smerom k vyššiemu číslu alebo väčšej bodke. To, ako rýchlo bude káva tiecť, ovplyvňuje aj množstvo zomletej kávy v jednej dávke.
Mletie kávy na zalievanie, filter, moku
Viete, že hrúbka mletia závisí aj od spôsobu prípravy kávy?
Ak si zomleté zrnká zalievame vodou a nechceme, aby v káve plávali, a nemáme žiadny french press na scedenie, je dobré zomlieť kávu najemno.
Ak si zomleté kávové zrnká filtrujeme pomocou filtračných papierikov a napríklad pomocou lievika V60 od firmy Hario, je dobré zomlieť kávu nahrubo, aby bol prietok kávy bez tlaku plynulý. Pri filtrovaných kávach mávame totiž k dispozícii často iba gravitáciu.
Ak si zomleté kávové zrnká pripravujeme v moke, mali by byť pomleté hrubšie než na espresso, no o niečo jemnejšie než na filter. V moke sa totiž zovretím vody vyvíja tlak, no iba v hodnote cca 1 bar. V prípade espressa je to na porovnanie tlak 9 barov.
Čerstvosť mletia kávy
Viete, že skladovanie kávy v chladničke/mrazničke má zmysel, iba ak chcete kávu piť o niekoľko mesiacov neskôr?
Najlepšie je mlieť kávu tesne pred prípravou kávy. Ak takú možnosť nemáme, zomletú kávu skladujeme v nádobe, ktorá je nepriehľadná, znovu uzatvárateľná a ideálne aj s možnosťou vysatia vzduchu.
Ak chceme, aby káva vydržala čerstvá rok po zomletí, môžeme ju uskladniť v mrazničke. No ak ju máte v pláne používať, tak pri každom otvorení by ste museli časť rozmrazovať. Ak by ste mali v pláne zomletú kávu skladovať v chladničke, tak vedzte, že pri každom otvorení obalu sa schladené zrnko nadýchne vzduchu tak či tak a pri príprave espressa môže byť problém s teplotou zrnka. Skladovanie zomletej kávy v chladničke alebo mrazničke tak môže narobiť viac škody ako prospechu.
Sledujte videá Zlatého Zrnka
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?
Zaujíma vás niektorá téma zo sveta kávy viac?
Chceli by ste sa poradiť?
Mletie kávy↗
Správne nastavenie hrúbky mletia kávových zŕn ovplyvňuje chuť kávy. Ak je káva trpkastá, kyslastá, horkastá, nemusí to byť ani zle upraženým zrnkom, ani zle vytriedeným zrnkom, môže ísť iba o zlú prípravu, ktorú je cítiť najmä ak si pripravujete espresso.
Samozrejme existuje oveľa viac spôsobov prípravy kávy, ako je napríklad zalievnie, filtrovanie, príprava v Moka kávovare. Aj tam je potrebné Aby bola káva správne zomletá a hlavne aby bola zomletá čerstvo.
” Zrnká múdrosti ” ↗
Dopredu zomleté kávové zrnká sa balia do obalov, z ktorých je vysatý vzduch, alebo sú napustené dusíkom. Dopredu zomleté kávy by sme mali spotrebovať čo najskôr od otvorenia, kým nevyprchajú arómy a káva nezvlhne. Ak si kávové zrnká doma sami zomelieme, mali by sme si z nich do 15 minút pripraviť kávu, ak nechceme riskovať stratu veľkého množstva arómy a chuti.