Čo sa deje s vašim telom, keď vysadíte kofeín?
Kofeín je jedna fascinujúca látka, ktorú produkujú kávovníky, aby sa chránili pred škodlivým hmyzom, kofeín je totižto pre škodlivý hmyz toxický. Na druhej strane však nie je vôbec toxický pre včely, ktoré pomáhajú kávovníkom opeľovať ich. Nie len že pre včely nie je toxický, on im dokonca robí dobre. A tak sa včielky pod vplyvom kofeínu a jeho nedostatku veľmi rady vracajú k jeho kvetom.
Myslím, že túto vlastnosť, vracať sa ku kofeínu majú ľudia s včelami spoločnú. Táto chemická zlúčenina spúšťa v ľudskom tele niekoľko rôznych procesov, ako napríklad stimuláciu obehovej a nervovej sústavy alebo uvoľnenie hladkého svalstva a podobne. Kofeín našťastie patrí presne medzi tie látky, ktoré síce nášmu mozgu a telu spôsobujú radosť, a teda istým spôsobom aj návyk, ale na rozdiel od iných návykových látok je pre väčšinu populácie konzumácia primeraného množstva kofeínu v káve neohrozujúca organizmus, môže byť dokonca prospešná.
To ale nemení nič na tom, že pravidelná konzumácia tohto stimulantu, íššš predsa len vplýva na náš mozog a mení ho. Ako? A čo sa stane ak s pitím kávy zrazu prestaneme?
Ako kofeín ovplyvňuje ľudský organizmus?
Po vypití kávy stúpa v tele vďaka kofeínu hladina adrenalínu, dopamínu a serotonínu.
- Adrenalín – má za úlohu vyburcovať telo k lepšiemu fyzickému a mentálnemu výkonu. Zosilňuje srdcové kontrakcie, rozširuje zrenice, rozťahuje cievy znižuje produkciu inzulínu
- Serotonín – ovplyvňuje našu náladu, súvisí s cirkadiálnym rytmom, ovplyvňuje receptory chuti, emócie, dokonca vie potláčať bolesť. (Vyplavovanie serotonínu súvisí aj so slnečným žiarením, preto sa môže konzumácia kávy v zime zvyšovať)
- Dopamín – súvisí s motiváciou ale aj potešením z odmien.
Kofeín tiež blokuje receptory, ktoré majú za úlohu hlásiť mozgu únavu či oddych. Mozog si však pri pravidelnej konzumácii na tento stimulant zvykne, tak, že proste vytvorí oveľa viac receptorov pre adenozín. Účinky kofeínu sú preto pri pravidelnej konzumácii kávy postupne nižšie. Telo si proste na neho zvykne a prispôsobí sa mu. Potom však nastáva problém ak kofeín vysadíme. Telo môže pociťovať nedostatok, ktorý ale trvá len do tej doby, než si telo zase zvykne na život bez kofeínu. Chcete vedieť čo sa deje s telom počas abstinencie od kofeínu kým si telo na jeho nedostatok opäť zvykne?
Čo sa deje s telom po vysadení kofeínu?
Navonok môžeme cítiť zvýšenú únavu, poruchy spánku, zhoršenú náladu bez zrejmého dôvodu, podráždenosť a zvýšenú chuť do jedla. Intenzitu abstinenčných príznakov ovplyvňuje to, ako veľa kávy ste zvykli piť a akú citlivosť na kofeín má vaše telo. Všetky tieto príznaky nastávajú, keď si telo uvedomí, že mu chýba zázračný stimulant, nejaký čas však trvá než sa telo opäť prispôsobí na život bez neho. Postupne napríklad zníži počet adenozínových receptorov, aby sme necítili prehnanú únavu, začne tiež vyplavovať menej melatonínu, no a dopamín si začne hľadať niekde inde (napríklad v jedle). Horká čokoláda je super náhradou kávy, najmä ak si chcete zlepšiť náladu, lenže aj tá obsahuje malé množstvá kofeínu. 🙂
Vedecké články:
- Caffeine in the treatment of pain
- Pharmacokinetics of caffeine in plasma and saliva, and the influence of caffeine abstinence on CYP1A2 metrics
- Systematic review on the effectiveness of caffeine abstinence on the quality of sleep
- Caffeine and the central nervous system: mechanisms of action, biochemical, metabolic and psychostimulant effects
- Caffeine can increase brain serotonin levels
- Acute Effects of Caffeine on Heart Rate Variability, Blood Pressure and Tidal Volume in Paraplegic and Tetraplegic Compared to Able-Bodied Individuals: A Randomized, Blinded Trial
- Caffeine Consumption Helps Honey Bees Fight a Bacterial Pathogen