Kofeín a jeho účinky
Kofeín a jeho účinky
  • Ako funguje kofeín v ľudskom tele
    • Viete, že kofeín pomáha pri prevencii proti Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe?

  • Ako ovplyvniť množstvo kofeínu v káve
    • Viete, že ak chcete obmedziť kofeín, môžete kupovať kávové zrnká z vyšších nadmorských výšok?
  • Na čo si dať pozor
    • Kofeín v tele pôsobí inak v prípade energetických nápojov a kofeínových tabliet.
    • Nikdy by sme nemali piť kávu na prázdny žalúdok.
    • Ak je káva chuťovo intenzívna, nemusí to znamenať, že obsahuje veľa kofeínu.

Ako funguje kofeín v ľudskom tele

Viete, že kofeín pomáha pri prevencii proti Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe?

Gén CYP1A2 má v sebe každý z nás v rýchlej, alebo pomalej verzii. Ľudia s rýchlou verziou odbúravajú kofeín rýchlejšie, preto nemusia mať ani s pitím viacerých káv počas dňa žiadne starosti. Ľudia s pomalou verziou si musia kofeínovú dávku počas dňa strážiť.

V ľudskom tele kofeín funguje tak, že sa usadí na receptoroch adenozínu (adenozín dáva signál na odpočinok). Adenozín nemá ako predať signál mozgu, že si treba odpočinúť. Navyše sa zrýchli prenos nervových signálov, a to vedie k pocitu zvýšenej pozornosti a nabudenosti. Mozog si medzitým vytvorí viac adenozínových receptorov a naše telo pocíti únavu a potrebu si odpočinúť, alebo dať si ďalšiu šálku kávy. Popri pití kávy je dobré myslieť aj na pravidelný odpočinok a nerušený spánok.

Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu a krátkodobo zvyšuje pozornosť, sústredenie, kreativitu a krátkodobú pamäť. Neplatí, že čím viac kofeínu vypijete, tým budete bystrejší. Okrem nervovej sústavy totiž kofeín stimuluje aj obehovú sústavu. Ak vám začne príliš rýchlo biť srdce, pozornosť a sústredenosť sa vytratí.

Choroby, ktorým sa môžete vyhnúť aj vďaka pravidelnému pitiu kávy, sú: rakovina hrubého čreva, rakovina prostaty, Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Samozrejme, najdôležitejšia je správna životospráva. Dostatok pohybu, zdravá strava a kvalitný spánok sú základ. Kofeín je len taká pomôcka.

Ako ovplyvniť množstvo kofeínu v káve

Viete, že ak chcete obmedziť kofeín, môžete kupovať kávové zrnká z vyšších nadmorských výšok?

Kofeín je látka, ktorú rastlina kávovníka produkuje, aby sa bránila proti škodcom. Množstvo kofeínu v káve závisí od toho, ako vysoko kávovník rastie. V nižších nadmorských výškach rastúce kávovníky (robusta) majú kofeínu viac.

Vo vyšších nadmorských výškach rastúce kávovníky (arabika) majú menej kofeínu. Čím vyššie kávovník rastie, tým menej sa potrebuje brániť. Preto kávové zrnká z najvyšších nadmorských výšok obsahujú vo svojich zrnách najmenej kofeínu.

Lúhovanie/extrakcia je proces, počas ktorého získavame kofeín zo zrnka pomocou vody. Čím dlhšie kávu lúhujeme/extrahujeme, tým viac kofeínu bude káva v šálke obsahovať.

spracovanie kávy
kofein

Na čo si dať pozor

Viete, že intenzita chuti kávy nemusí súvisieť s obsahom kofeínu v šálke?

  1. Kofeín v tele pôsobí inak v prípade energetických nápojov a kofeínových tabliet. Nie sú známe závažné následky predávkovania kofeínom iba pitím upraženej kávy. Ak pridáte aj energetické nápoje alebo kofeínové tablety, sú známe aj prípady predávkovania.
  2. Nikdy by sme nemali piť kávu na prázdny žalúdok alebo hneď po jedle. Káva podporuje vylučovanie tráviacich štiav a nie je pre žalúdok dobré, ak trávi naprázdno.
  3. Ak sa každé ráno zobúdzate unavení (napriek tomu, že spíte pravidelne 8 hodín), mali by ste zvážiť konzumáciu kofeínu najmä pred spaním. Nie je totiž dôležitá iba dĺžka, ale aj kvalita spánku. Ľudia, ktorí tvrdia, že bez kávy nevedia fungovať, nemávajú problémy s kofeínom, ale s kvalitným spánkom.
  4. Ak je káva chuťovo intenzívna, nemusí to znamenať, že obsahuje veľa kofeínu, a ak je káva chuťovo slabšia, nemusí to znamenať, že obsahuje kofeínu menej. Ristretto má napríklad intenzívnejšiu chuť než espresso. Espresso sa však dlhšie extrahuje, preto má aj viac kofeínu.

Pozrite si merania kofeínu v kávach Zlaté Zrnko.

Sledujte videá Zlatého Zrnka

Nenašli ste odpoveď na Vašu otázku ?


Zaujíma Vás niektorá téma zo sveta kávy viac ?
Chceli by ste sa poradiť ?