Filtrovaná káva sa vo veľkom pije v severských štátoch Európy, v Severnej a Južnej Amerike, tiež vo východnej Ázii. Káva pripravená cez filter je na rozdiel od espressa chuťovo jemnejšia a menej hustá a na rozdiel od zalievanej či tureckej kávy sa v nápoji nenachádza kávová usadenina. Nápoj je číry, chuťovo jemný a pestrý. Spôsobov, ako si kávu prefiltrovať, je viacero. Najobľúbenejšie nádoby na prefiltrovanie sú filtračné lieviky a papieriky Hario V60, french press a batch brew kávovar.
Štúdie dokonca naznačaujú, že konzumenti filtrovanej kávy by mali menej často umierať na kardiovaskulárne choroby. Zdroj: Coffee consumption and mortality from cardiovascular diseases.
Zrnko múdrosti: Nikdy nefiltrujeme kávu vriacou (100-stupňovou) vodou, aby sa neprepálila chuť kávy.
Filtrovaná káva cez Hario V60
Hario V60 je plastový, keramický či sklenený lievik, do ktorého sa vkladajú filtračné papieriky v tvare kužeľa. Lievik sa položí na šálku alebo pohár, do lievika sa vloží filtračný papierik, do papierika sa nasypú zomleté kávové zrnká, a tie sa zalejú 96-stupňovou horúcou vodou. Do šálky tak preteká už hotová káva.
Filtrovaná káva cez french press
French press je nádoba, do ktorej nasypeme zomletú kávu a zalejeme ju vodou. Kávovú usadeninu od kávy prefiltrujeme pomocou sitka, ktoré stlačíme smerom nadol. Pod sitkom ostáva usadenina a nad sitkom hotová káva, ktorú ešte treba preliať do pohára alebo šálky.
Batch brew – filtrovaná káva
Batch brew je kávovar, ktorý funguje na princípe lievika Hario V60, akurát dokáže pripraviť oveľa viac kávy. Do kávovaru sa vkladajú filtre, ktoré majú tiež kužeľovitý tvar, no nekončia sa špicom, ale rovnou plochou. Do filtra potom nasypeme zomletú kávu, do nádržky s vodou nalejeme vodu a stlačíme gombík. Voda sa zohreje a prekvapká do nádoby za niekoľko minút. Spodok nádoby sa neustále zahrieva, takže káva vydrží dlhšie teplá.