Arabika a Robusta
Arabika a Robusta

Arabika a robusta – dva druhy kávovníka ↗

Existuje mnoho druhov kávovníka, no len dva z nich sú vhodné na pitie v podobe kávy – arabika a Canephora. Arabika je druh kávovníka a má množstvo odrôd, preto sa najčastejšie používa názvoslovie arabika vo všeobecnosti. Canephora je ďalším druhom kávovníka, no na konzumáciu a praženie sa používa iba jediná odroda, a to robusta.

Preto väčšinou hovoríme o arabike a robuste, kde arabika je druh kávovníka a robusta je odroda toho druhého kávovníka s názvom Canephora.

Inšpiratívne videá ↗

Monika v Tanzánii

„Zrnká múdrosti“ ↗

Kávovník produkuje kofeín ako obranu proti škodcom. Je to prírodný pesticíd. No hmyzu, ktorý rastlinu opeľuje, kofeín vôbec nevadí. Čím vyššie kávovník rastie, tým menej sa musí brániť proti škodcom. Preto vysoko rastúce kávovníky produkujú najmenej kofeínu, no sú aj náročnejšie na pestovanie.

Arabika rastie vo vyšších nadmorských výškach obsahuje menej kofeínu a má jemnejšiu a rozmanitejšiu chuť. Robusta, naopak, rastie v nižších nadmorských výškach, produkuje viac kofeínu a má výraznú a jednoduchú chuť.

  • Kvalita kávy arabika a robusta
    • Viete, že existuje aj veľmi nekvalitná arabika?

  • Rozdiel v chuti kávy arabika a robusta
    • Viete, že oba druhy kávy môžu mať trpkú chuť?

  • Hustota peny v espresse
    • Viete, že robusta tvorí hustejšiu penu pri príprave espressa než arabika?
  • Obsah kofeínu
    • Viete, prečo obsahuje robusta viac kofeínu než arabika?

  • Zmes káv arabika a robusta
    • Viete, prečo sa tieto dva druhy kávy miešajú dokopy?

Kvalita kávy arabika a robusta

Viete, že existuje aj veľmi nekvalitná arabika?

Kvalita nezávisí od druhu, ale od toho, ako je káva vytriedená od nezrelých a poškodených zŕn. To znamená, že rovnako existuje nekvalitná arabika ako existuje kvalitnejšia robusta.

Rozdiel v chuti kávy arabika a robusta

Viete, že oba druhy kávy môžu mať trpkú chuť?

Chuť oboch je diametrálne odlišná. Kým zrnká arabiky sú oveľa jemnejšie a majú celé spektrum chutí od kakaovej cez oriešok až po ovocie, robusta má oveľa intenzívnejšiu, horkejšiu a ťažšiu chuť. Zle vytriedená a nekvalitná arabika má jemne trpkú chuť a zle vytriedená a nekvalitná robusta má výraznejšie trpkú chuť.

Hustota peny v espresse

Viete, že robusta tvorí hustejšiu penu pri príprave espressa než arabika?

Hustota peny alebo teda krémy, ktorá sa tvorí pri príprave espressa na povrchu nápoja, závisí nielen od čerstvosti praženia kávy a správneho pomletia, ale aj od obsahu oleja a CO2.

Zrnká arabiky majú vysoký obsah oleja (15 – 17 %), a ten vedie k hladkej a jemnej textúre. Malý obsah olejov v zrnkách robusty (10 – 12 %) a väčší obsah CO2 v zrnkách robusty je dôvodom, prečo majú zmesi arabiky a robusty takú hustú a stabilnú penu/krému pri príprave espressa.

kofein

Obsah kofeínu

Prečo obsahuje robusta viac kofeínu než arabika?

Kofeín sa nachádza v oboch druhoch, ale nie v rovnakom množstve. Kávovník vytvára kofeín ako obranu proti škodcom. Robusta, ktorá rastie v nižších nadmorských výškach, potrebuje kofeínu oveľa viac oproti arabike, ktorá rastie vo vyšších nadmorských výškach. Preto môžu zrnká robusty obsahovať až dvakrát viac kofeínu ako zrnká arabiky.

Zmes káv arabika a robusta

Viete, prečo sa tieto dva druhy kávy miešajú dokopy?

Zmes arabiky a robusty môže vyzdvihnúť dobré vlastnosti oboch druhov pri správnom pomere. Stačí zistiť, či ste obľúbencom výraznej, jemnej, ovocnej, sladkej či horkej chuti kávy, ktorá obsahuje viac alebo, práve naopak, menej kofeínu.

Prímorské kaviarne v Taliansku si napríklad obľúbili zmesi arabiky a robusty. Pri neustále meniacej sa vlhkosti nemusia baristi neustále prenastavovať aj mlynček, aby dosiahli penivosť espressa. S penou na espresse im pomôže kúsok robusty, najčastejšie v pomere 80 % arabika, 20 % robusta.

Sledujte videá Zlatého Zrnka

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Zaujíma vás niektorá téma zo sveta kávy viac?
Chceli by ste sa poradiť?